Konieczna pielęgnacja męskiego zarostu – co trzeba wiedzieć?

Konieczna pielęgnacja męskiego zarostu – co trzeba wiedzieć?

Panowie często myślą o tym, jak miło byłoby móc się nie golić, gdyż zabieg ten jest uciążliwy, a czasem jeszcze większym problemem są towarzyszące mu podrażnienia skóry. Łatwo jednak można przekonać się, że posiadanie tak modnego od jakiegoś czasu zarostu jest znacznie bardziej wymagające.

Konieczne nawilżanie

Włoski na brodzie są dużo bardziej wymagające niż te na głowie, żaden mężczyzna nie może więc wyobrażać sobie, że nie musi dbać o swoją brodę, a i tak będzie ona wyglądała świetnie. Efektowny zarost faktycznie zdobi wielu mężczyzn i robi wielkie wrażenie, ale można być pewnym, że w to, jak wygląda, posiadacz włożył wiele wysiłku. Kluczowe kosmetyki do brody to przede wszystkim preparaty nawilżające – balsamy bądź olejki. Stosuje się je na różne sposoby – nawilżające balsamy często mają od razu funkcję myjącą, olejki zaś także pięknie nabłyszczają i wygładzają włoski. Tego rodzaju produkty bardzo często znajdują się w zestawach do brody i z pewnością przydadzą się zwłaszcza w przypadku suchych włosów.

Brodę trzeba też często myć, przede wszystkim dlatego, że realnie zbierają się w niej zabrudzenia – drobinki jedzenia, a nawet kurz! Poza tym bardzo mocno pochłania ona zapachy z otoczenia, a już szczególnie dym papierosowy w przypadku palaczy.

Kwestia czesania

Broda każdego brodacza potrzebuje też czesania – nie tylko w celu rozczesania, przygładzenia i zdyscyplinowania. Konieczne jest też wyczyszczenie w ten sposób włosków z kurzu i okruchów, jak również rozprowadzenie na nich sebum, dzięki czemu staną się zdrowsze i błyszczące. Ogromne znaczenie ma też jednak pobudzanie krążenia w skórze pod zarostem i usuwanie martwych komórek naskórka. Warto więc za pomocą specjalnej szczotki do brody – kartacza, nie tylko rozczesać włoski, ale też zrobić masaż skóry, poświęcając na to parę chwil. Taki kartach zawiera prawie każdy zestaw do brody.

Jak okiełznać?

Nie zawsze broda wygląda pięknie i układa się dobrze z natury, czasami włoski potrzebują zdyscyplinowania. Zestaw do pielęgnacji brody może zawierać pomadę, służącą właśnie do wygładzania włosów i nadawania brodzie kształtu. Poza tym jednak trzeba wiedzieć, że nastroszone są głównie włoski przesuszone.